۷ نکته برای نوشتن یک یادداشت پادکست (Show notes) موثر

شاید .

نوشتن یادداشت پادکست یا همان خلاصه پادکست، راه مناسبی است که شنونده را بهتر با محتوا آشنا کنید. با خلاصه پادکست بهتر در اپلیکیشن‌های پادکست شناخته خواهید شد و همچنین سئو بهتری را در وبسایت و وبلاگ خود جذب خواهید کرد. می‌توانید لینک اسپانسرهای خود را به این خلاصه هم اضافه کنید.

توضیحات پادکست(Show notes) چگونه کار می‌کند؟

اکثر وبسایت‌هایی که میزبان پادکست هستند، یک خلاصه پادکست را نمایش می‌دهند. برخی میزبان‌ها تنها نوشته خالی را نمایش می‌دهند و برخی هم کد HTML را منتشر می‌کند و توانایی انتشار لینک دارید. هر اپیزود می‌تواند یک خلاصه و یادداشت داشته باشد. اما سرویس‌هایی مانند آیتیونز و اسپاتیفای، یک خلاصه از کل پادکست را هم منتشر خواهند کرد.

اهمیت اضافه کردن توضیحات پادکست

دلیل ساده‌ای پشت این کار است. توضیحات پادکست به شما کمک می‌کند که افراد بیشتری را جذب کنید. شما باید محتوا به پادکست خود اضافه کنید تا مردم شما را پیدا کنند. تصور کنید که وبسایتی راه انداخته‌اید اما هیچ محتوایی در آن نیست. باید محتوا اضافه کنید.

تست PodNews

PodNews مدتی پیش یک آنالیز دقیق و جامع را از وضعیت خلاصه پادکست در سرویس‌های پادگیر انجام داده است. بر اساس این تحقیق، تنها سرویس‌هایی مانند Castbox، Overcast و Castro بهترین امتیاز را گرفتند. بدترین امتیاز هم متعلق به اسپاتیفای است.

یک سری المان وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را در این لینک مشاهده کنید. المان‌های شامل مواردی همچون نمایش لینک، نمایش حرکات حروف و پاراگراف‌بندی است. در تصویر زیر مشاهده می‌کنید که بهترین اپلیکیشن‌های پادکست هر کدام تا چه میزان از این المان‌های مختلف پشتیبانی می‌کنند و درصد میانگینی جمع‌آوری شده است.

۷ نکته برای بهتر شدن توضیحات پادکست

حال باید اطلاعاتی که مشاهده کردید را به کار قرار دهید. با نکاتی که در ادامه به شما معرفی خواهیم کرد، می‌توانید میزان کارآمدی و کیفیت خلاصه پادکست خود را بهبود ببخشید. این نکات عبارتند از:

 1. کلیت قسمت را پیش از ضبط بنویسید: قبل از اینکه یک قسمت را ضبط کنید، یک نقشه راه برای خود مشخص کنید و طبق آن برنامه را ضبط کنید. بدین ترتیب دیگر به صورت بداهه صحبت نخواهید کرد و یک کلیت در اختیار دارید. پیش از مصاحبه هم یک سری سوال آماده کنید. در توضیحات پادکست میتوانید از آنها استفاده کنید.
 2. یک قالب خلاصه پادکست آماده کنید: باید خلاصه پادکست‌ها با همدیگر هماهنگ باشند. نباید بین خلاصه‌ها تفاوت شدیدی وجود داشته باشد. یک سری نکات کلی را همیشه تکرار کنید. مثلا خلاصه قسمت، چیزهایی که در این قسمت آموزش می‌دهید، منابع این قسمت و حتی زمان مفید این قسمت.
 3. از یک ادیتور نوشته استفاده کنید: یک ادیتور نوشته پیدا کنید که به سرویس‌ها شباهت داشته باشد. در زیر لیست برخی نکات که باید رعایت کنید را ارائه خواهیم داد. اکثر این موارد در بیش از ۸۰ درصد سرویس‌ها پشتیبانی می‌شود:
  – پاراگراف ( <p> )
  – یک لیست ( <ul> )
  – لینک HTML
  – لیست منظم ( <ol> )
 4. از موارد زیر استفاده نکنید: یک سری موارد هم وجود که نباید به سراغ آن‌ها رفت. به هیچ‌وجه در نوشته خود از چنین المان‌های بهره نگیرید:
  – فونت ایتالیک
  – فونت بولد
  – بلاک نقل و قول
  – نوشته کوچک
  – عکس
 5. یادداشت مصاحبه‌شونده: شما به عنوان مصاحبه‌کننده باید یک سری نکات و یادداشت ها را از مصاحبه‌شونده خود دریافت کنید. از آن‌ها بخواهید که یک بیوگرافی کوچک از خود یا نکاتی که دوست دارند اشاره شود را برای شما بفرستند. افزودن آنها به توضیحات پادکست میتواند برای شنوندگان شما جذاب باشد.
 6. مخاطب اهمیت دارد: ممکن است حس کنید بهتر است که از کلمات کلیدی بیشتر استفاده کنید. اما حقیقتا مخاطب شما اهمیت بیشتری نسبت به موتور جستجو دارد. مدام به دنبال کلمات کلیدی نباشید. اگر بیش از اندازه به فکر کلمات کلیدی باشید، ممکن است که سرویس‌هایی مانند آیتیونز شما را بن کنند و سئو شما هم ضربه ببیند.
 7. اشتراک‌گذاری: یادداشت و خلاصه پادکست خود را به اشتراک بگذارید. این محتوا در جای دیگری پیدا نخواهد شد. هیچکسی دسترسی به این مطلب ندارد و شما به صورت اورجینال آن را خلق کرده‌اید. پس تا حد ممکن آن را به اشتراک بگذارید و اجازه دهید که مردم بیشتر با شما آشنا شوند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *