پادکست برای برندها

چرا برند شما باید پادکست خودش را داشته باشد؟

شاید .

پادکست رسانه‌ای است که در حال گسترش است. با این حال چالش‌های مختلفی جلوی راه پادکسترها وجود دارد. چالش اصلی این است که افرادی که شنونده دائمی نیستند را به طرفداران پادکست تبدیل کنیم. تلاش‌های فراوانی در این راه شده، اما یک گروه با استراتژی مناسب امکان گذر سریع و آسان از این چالش را دارد. چه گروهی؟

برندها

برندهایی که پادکست خود را تولید می‌کنند توانایی بالایی دارند. برندها به بسیاری از مردمی که آشنایی با پادکست را ندارند دسترسی دارند. اگر شرکت‌هایی مانند فیسبوک تصمیم بگیرند که از طریق کانال خود پادکست عرضه کنند به سرعت میلیون‌ها طرفدار پیدا خواهند کرد. اکثر افرادی هم که جذب می‌شوند، شنونده حرفه‌ای نیستند.

برندها چگونه شنونده جذب می‌کنند؟ سوال مناسب در واقع این است:

برندها چگونه می‌توانند غیرشنونده‌ها را به شنونده های دائمی تبدیل کنند؟

  • ساخت یک برنامه فوق‌العاده: باید پادکست یک برند کیفیت بالایی داشته باشد. نمی‌توان با کیفیت پایین و پادکست حوصله سربر، یک حجم تازه از مردم را جذب پادکست کرد. نباید به دنبال یک اپیزود معمولی بود. باید بهترین بود.
  • قصه‌گویی به جای رسانه: رسانه و ماهیت پادکست اهمیتی ندارد. بلکه باید داستانی که در آن ذکر می‌شود را فروخت. مردم به دنبال اطلاعات و قصه‌های تازه هستند و باید با چنین پیامی آن‌ها را جذب کرد. چنین پیامی باعث می‌شود آن‌ها رسانه جدید را امتحان کنند.
  • زبان ساده: زبان پیچیده برای ترویج پادکست نباید استفاده کرد. کلمه «مشترک شوید» شاید مفهومی همانند پرداخت پول را بدهد. مردم شاید فکر کنند که برای دریافت اشتراک شما باید هزینه‌ای پرداخت کنند. به همین خاطر از عباراتی مانند «گوش کنید» یا «رایگان گوش کنید» استفاده کنید. ممکن است حتی استفاده نکردن از کلمه پادکست پاسخ بهتری بدهد.
  • سادگی شنیدن: قرار دادن پادکست روی پلتفرم‌های مختلف اهمیت دارد. کاربران اپل، اندروید و ویندوز باید توانایی شنیدن پادکست را داشته باشند. هر کدام یک پلتفرم مشخص دارند و باید با آن هماهنگ بود.
  • استفاده از پتانسیل‌ها: خبرنامه، وبسایت، اپلکیشن. همه امکانات در اختیار خود را برای ترویج و تبلیغ پادکست به کار بگیرید.
پادکست برای برندها

برندها چه سودی می‌برند؟

چرا یک برند باید به دنبال پادکست باشد؟ دلایل خوبی برای اینکار وجود دارد:

  • خاطره اول: شما پادکست اولی که گوش دادید را به خاطر می‌سپارید. همه همینطور هستند. اگر بتوانید تجربه تازه را برای مردم در یک رسانه تازه خلق کنید، اتفاقات خوبی برای شما رخ خواهد داد.
  • شنونده‌های فراوان: پادکسترهای معمولی، مخصوصا در زمینه پادکست فارسی از صفر شروع می‌کنند. اما اگر یک برند باشید، با کانال‌های ارتباطی خود به راحتی امکان جذب مخاطب و شنونده را دارید. باید از این قابلیت‌ها و امکانات به درستی استفاده کنید.
  • دسترسی به مخاطبان فعلی پادکست: اگر بتوانید کسانی که پادکست گوش نمی‌دهند را به شنیدن ترغیب کنید، پس راه آسان‌تری با شنوندگان حرفه‌ای خواهید داشت. تصور کنید که مسئولین اپل پادکست یا اسپاتیفای متوجه می‌شوند که یک پادکست تازه که توانسته شنوندگان بار اولی فراوانی را جذب کند، قصد دارد وارد پلتفرم آن‌ها شود. مطمئنا آن‌ها همه جوره پشتیبان پادکست خواهند شد. ان‌ها تلاش خواهند کرد که تمامی امکانات پلتفرم را در اختیار پادکست ذکر شده قرار دهند. این یک بازی برد برد است. پلتفرم به خاطر مخاطبان جدید پادکست سود خواهد کرد. پادکست هم به خاطر مخاطبان جدید پلتفرم رشد پیدا می‌کند.

اگر به تصویر زیر دقت کنید، متوجه اهمیت برندها خواهید شد.

حدودا ۷۴ درصد مردم آمریکا به صورت دائمی به پادکست گوش نمی‌دهند. این یعنی یک پتانسیل بزرگ در دنیای پادکست نهفته است. در کشور خود ما هم همینطور است و این اعداد حتی بالاتر هم هست. به همین خاطر باید از طریق برندها پادکست تازه خلق کرد. پادکستی که بتواند مردم را به یک رسانه تازه پیوند دهد. این کار به سادگی از عهده برندهایی ساخته است که به تعداد زیادی مخاطب دسترسی دارند.

در این زمینه فرصت‌های بزرگی وجود دارد. هم صنعت پادکست، هم خود برندها، می‌توانند با همکاری یکدیگر موج شنوندگان آینده را خلق کنند و تلاش کنند که شنوندگان این رسانه بیشتر و بیشتر شود. در حال حاضر نیاز به چنین موجی در زمینه پادکست فارسی داریم.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *