دانلود پادکست

تعداد دانلود، بهترین معیار برای اندازه‌گیری موفقیت یک پادکست نیست

کسانی که محتوا تولید می‌کنند همیشه دنبال زمان و توجه افراد هستند. همه می‌دانند که این دو چیز کمیاب و ارزشمند است. اگر قصد دارید که بفهمید پادکست شما چقدر موفق است، باید به دنبال یک شاخص  مشخص باشید. این شاخص  یک سوال می‌کند: آیا مردم به صورت داوطلبانه برای پادکست شما زمان صرف می‌کنند؟و اگر جواب مثبت است، چقدر زمان؟

تعداد دانلود چطور؟در این مقاله میخواهیم بگوییم تعداد دانلود پادکست، نباید شاخص  مهمی برای پادکستر باشد. دانلود بالا لزوما شنونده بالا نیست و دانلود پایین هم لزوما عدم موفقیت نیست.

مسئله تعداد دانلود

تعداد دانلود همیشه بهترین استراتژی برای اندازه‌گیری موفقیت نیست. بعضی از برنامه‌ها مشخصا برای یک دایره کوچک و خاص از آدم‌ها تهیه شده و دانلود زیادی ندارد.

اگر این برنامه تعداد کمی شنونده درست و عاشق داشته باشد، پس به موفقیت رسیده. پس از دانلود برای اندازه‌گیری میزان موفقیت پادکست استفاده نکنید. ممکن است شما یک برنامه خیلی خوب داشته باشید، اما به خاطر مارکتینگ ضعیف کسی از پادکست شما خبر نداشته باشد. حالا آیا دانلود ابزار خوبی برای اندازه‌گیری است؟ خیر، شما در اصل یک مشکل مارکتینگ دارید.

میانگین زمان شنیده شدن پادکست

شاخص  میانگین مصرف (Average Consumption) را اپل پادکست در سال ۲۰۱۷ معرفی کرد. با این قابلیت می‌توانید میزان توجه و زمان شنونده را اندازه بگیرید. اسپاتیفای و استیتچر هم به ترتیب با نام‌های Episode Performance و Average Consumption Rate این قابلیت را دارند.

پادکسترها باید بیشتر به این میانگین اهمیت دهند. از این طریق می‌توانند کیفیت محتوا و درگیری صدا نمایش داده می‌شود. همچنین برتری اصلی پادکست نسبت به دیگر رسانه‌ها هم در این میانگین نهفته است.

شاخص  کیفیت محتوا و درگیری با صدا

برای درک بهتر اهمیت میانگین مصرف باید از یک مثال عینی استفاده کرد. اجازه دهید نگاهی به پادکست Trailblazers والتر ایزاکسون بندازیم. میانگین مصرف یک قسمت این پادکست ۹۸ درصد است و میانگین گوش دادن هر دستگاه ۲۶ دقیقه است. این اعداد و ارقام نزدیک‌ترین ارقام به بی‌نقص بودن است. برای یک ویدیو در یوتیوب چنین رقمی یک آرزو است.

چنین اعدادی در مورد دیگر پادکست‌ها هم می‌تواند صادق باشد. چارت زیرین نگاهی به پادکست Choiceology دارد. خط میانگین مصرف به شدت صاف و تخت است. این باعث شده که میانگین مصرف روی ۹۲ درصد باشد و میانگین گوش دادن مخاطب بر روی هر دستگاه ۳۱ دقیقه باشد.

شما هم در پادکست خود باید به چنین ارقام و میانگین‌هایی دقت کنید و آن را به صورت عمومی منتشر کنید. اما چه کسانی از انتشار این چارت‌ها سود خواهند برد؟

 • برندها و آژانس‌های تبلیغاتی با کیفیت پادکست شما آشنا خواهند شد
 • پادکسترهایی که می‌خواهند متوجه شوند دقیقا در رقابت با دیگر پادکست‌ها کجا هستند
 • پادکسترهایی که می‌خواهند بدانند کدام قسمت جذاب‌تر است و چرا
 • پادکسترهایی که می‌خواهند بدانند مردم کجا و چرا از شنیدن دست می‌کشند

بدین ترتیب فقط به دانلودها توجه نکنید. نگاهی هم به میانگین مصرف داشته باشد.

پادکست در مقابل دیگر رسانه‌ها

هر کسی که در زمینه پادکست کار می‌کند، می‌خواهد مردم و برندهای بیشتری با جاذبه پادکست آشنا شوند. اگر برند یا آژانسی را می‌شناسید که فرصت تبلیغات دارد، میانگین مصرفتان را به آن‌ها نشان دهید و با دیگر انواع مدیا مقایسه کنید. هیچ رسانه‌ی دیگری نمی‌توانند برای برنامه ۳۰ دقیقه‌ای خود میانگین مصرف ۹۸ درصد داشته باشد.

بر اساس تحقیقات تازه توسط بنیاد ادیسون، نود و سه درصد مردم وقتی یک قسمت پادکست را انتخاب می‌کنند، همه یا بیشتر آن قسمت را گوش می‌کنند. این واقعا رقم مناسبی است، مخصوصا در مقابل ویدئو. در حقیقت میانگین مصرف و تکمیل یک ویدئو به شدت پایین‌تر است. یک ویدئوی ۹۰ ثانیه‌ای ۵۹ درصد کامل می‌شود و یک ویدئو حداقل ۳۰ دقیقه‌ای، به طور متوسط چهارده درصدش دیده خواهد شد.

اما حرف پایانی این است: صدا نسبت به بقیه رسانه‌ها قابلیت‌های خاصی دارد. مردم زمان زیادی را صرف گوش دادن می‌کنند. از چارت‌ها، اطلاعات و داده‌های خود استفاده کنید. مهم‌تر از همه از میانگین مصرف استفاده کنید و به کسانی که اطلاعات لازم را ندارند ارائه دهید. از این طریق موفقیت بیشتری کسب خواهید کرد. اگر همه در مورد میانگین مصرف خود صحبت کنند، بقیه بهتر متوجه اهمیت و کیفیت پادکست خواهند شد و می‌توان درآمد بیشتر و پیشرفت بیشتری را در صنعت پادکست شاهد بود.

منبعComments

 1. سلام
  واقعا مقاله ارزشمندی بود. دیدگاهم کمی نسبت به پادکست بازترشد. اینکه پادکست میتونه معیار سنجش خوبی دراختیار قراربده واقعا جالب توجه کرده این صنعت را. به نظر میرسه که روند پادکست در حال رشد زیادیه اما چیزی که پادکست را متمایز کرده میزان تاثیرگذاری هست که نسبت به قالب های دیگه محتوا میتونیم ازش انتظار داشته باشیم. اگه بخواهم مقایسه کنم که موضوع بهتر جابیفته( البته این درکم و مقایسم شاید نادرست باشه و اگه اشتباه هست بگید لطفا تا اصلاح کنم) مقایسه بین توییتر با اینستاگرام و تلگرام و … با اینکه توییترمخاطبش کمتره اما میزان تاثیرگذاری و جریان سازیش بسیار بیشتره. به نظرم روزی میرسه که پادکست جریان سازی میکنه در مقابل ویددو و عکس و …وشایدم این اتفاق افتاده و صرفا یه روند نیست!

  البته با نگاه مارکتینگ معتقدم که نباید نسبت به پادکست تعصب داشت و باید ببینیم که برای چه محصولی و چطور باید ازش بهره ببریم.

  ممنون از تیم خوب و چابک هزارو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *