افزایش شنوندگان پادکست

۱۳ کاری که میتواند مخاطبان پادکست‌تان را افزایش دهد

راه‌های متفاوتی برای تبلیغ پادکست وجود دارد. برخی آسان و برخی سخت ترند. باید بهترین راه را پیدا کنید و بر روی آن تمرکز کنید. در این مقاله چندین راه برای تبلیغ و ترویج پادکست معروفی خواهد شد. یک یا دو مورد را انتخاب کنید و سپس به مرور زمان از دیگر موارد استفاده کنید.


از مردم بخواهید عضو شوند و دکمه Subscribe  را فشار دهند

این راه‌کار ساده‌ای است. اما با اعضا بیشتر، رتبه بهتری در اپل پادکست خواهید داشت. همچنین اپیزودهای تازه شما به صورت خودکار به دنبال کننده های شما خواهد رسید.

از اپلیکیشن های مختلف پادکست استفاده کنید

اپل پادکست، اسپاتیفای و گوگل و حتا دیوار پادکست فارسی در هزارو همگی از رسانه‌هایی هستند که مردم می‌توانند از طریق آن‌ها به پادکست شما برسند. از تمامی امکانات استفاده کنید و تا می‌توانید پادکست خود را در جاهای مختلف منتشر کنید. مطمئن شوید تمام اپلیکیشن ها پادکست شما را پشتیبانی میکنند.

از امکانات موجود بهره بگیرید.

اگر لیست ایمیل یا وبساتی دارید، از آن برای تبلیغ پادکست خود استفاده کنید. راه‌های مختلفی برای تبلیغ پادکست وجود دارد و استفاده از ایمیل مارکتینگ یک راه کاملا مناسب خواهد بود.

نقد و نظرات را منتشر کنید

مردم دوست دارند که اسم خود را در برنامه مورد علاقه خود بشنوند. می‌توانید به وسیله یک برنامه سوال و جواب، از شنوندگان خود سوال کسب کنید و در یک برنامه مخصوص به آن‌ها پاسخ دهید.

می‌توانید بخواهید که مردم سوالات خود را با هشتگ یا آدرس شما منتشر کنند. بعد از این آن‌ها دوستان خود را مشتاق به شنیدن برنامه شما خواهند کرد. همین گستره زنجیری ادامه خواهد داشت و پادکست شما بیشتر شنیده خواهد شد. شاید زمان‌بر باشد، اما مطمئنا یک راه طبیعی و سالم برای رشد پادکست و شبکه اجتماعی شما است.

وبسایت بسازید

بسیاری از سرویس‌های پادکست یک وبسایت پایه را پیشنهاد می‌دهند. اما شروع یک وبلاگ می‌تواند یک قدم خوب باشد. برخی از مزایا وبلاگ از این قرار است:

  • قابلیت اشتراک‌گذاری بهتر
  • لینک شدن به گوگل از طریق سئو سایت
  • مخاطبان مختلف و متفاوت
  • امکان جذب و ارسال ایمیل

می‌توانید در هر پست یک پخش‌کننده پادکست هم قرار دهید. همچنین امکان قرار دادن یک پلی‌لیست کلی در صفحه اصلی سایت هم وجود دارد. بسیاری از سرویس‌های هاستینگ به شما دامنه رایگان هم اعطا خواهند کرد و کار شما آسان‌تر خواهد بود.

بنر هوشمند اپل

افزایش مخاطبان پادکست فارسی

این یک روش ساده است. هنگامی که کاربران اپل با مرورگر سافاری به وبسایت شما سر بزنند با بنر شما مواجه خواهند شد. این بنر آن‌ها را به پادکست شما منتقل خواهد کرد. فقط نیاز است که کد زیر را به <head> وبسایت خود اضافه کنید:

<meta name=”apple-itunes-app” content=”app-id=ID-NUMBER, affiliate-data=at=AFFILIATE-ID&ct=CAMPAIGN-NAME”>

بخش‌های که کاملا با حروف بزرگ مشخص شده‌اند را با آدرس‌های لازم جایگزین کنید. تمامی این اطلاعات را در URL پادکست اپل خود دریافت خواهید کرد.

یک لیست ایمیل تولید کنید

با شیوه‌های ایمیل مارکتینگ آشنا شوید یا از یک شرکت درخواست کمک کنید. می‌توانید به واسطه یک پیشنهاد جذب کننده مانند کد تخفیف یا کتاب رایگان، ایمیل کاربران را دریافت کنید. سرویس‌های ایمیل مارکتینگ اما کار شما را آسان‌تر و سریع‌تر خواهند کرد.

حضور مهمان در دیگر پادکست‌ها

اکثر پادکسترها از این شیوه استفاده می‌کنند. می‌توانید به صورت مهمان در یک پادکست دیگر حضور پیدا کنید. اگر یک پادکست با شنونده همسان پیدا کنید، می‌توانید ارتباطات تازه‌ای را خلق کنید. با دوستان خود و با دیگر پادکست‌ها در ارتباط باشید. از این طریق یک ارتباط تازه ایجاد می‌شود که به سود هر دو پادکست خواهد بود.

مهمان دعوت کنید

از سوی دیگر، دعوت مهمان به پادکست هم می‌تواند جذب مخاطب کند. می‌توانید از نام‌های شناخته‌شده دعوت کنید و از آن‌ها درخواست کنید که برای معرفی قسمتی که در آن‌ حضور داشتند، در شبکه‌های اجتماعی فعالیت کنند.

مسابقه برگزار کنید

نسبت به شکل و موضوع پادکست خود، یک جایزه یا هدیه انتخاب کنید. از مردم بخواهید که در چالش شما شرکت کنند. مثلا یک اسکرین شات از عضویت در پادکست شما منتشر کنند. یا به یک سوال مشخص در صفحه شما پاسخ دهند و دوستان خود را تگ کنند. توجه کنید که هدیه حتما مربوط به پادکست باشد. یک پادکست ادبی باید هدیه ادبی بدهد و پادکست تکنولوژی باید مربوط به تکنولوژی باشد.

شبکه‌های اجتماعی

یک سری کلیپ کوتاه از قسمت‌های مختلف پادکست خود تهیه کنید. این ویدئوها را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کنید. برنامه‌های زیادی برای این کار وجود دارد. Headliner یک سایت محبوب در این زمینه است. اما برنامه‌های تدوین مرسوم هم گزینه خوبی هستند.

تبلیغات پولی

در فیسبوک یا اینستاگرام امکان مشخص کردن مخاطبان و فرستادن تبلیغات را دارید. می‌توانید لینک‌های مختلف را برای کاربران سیستم‌عامل‌های مختلف انتخاب کنید. تبلیغات گوگل هم مناسب است اما گیرایی کمتری دارد و بیشتر با جستجو یافته خواهد شد.

همچنین از وبسایت‌ها، دیگر پادکست‌ها و نشریات در این زمینه کمک بگیرید. می‌توانید هزینه تبلیغات خود را به چنین رسانه‌هایی منتقل کنید.

به کاربران کمک کنید.

اگر قسمت‌های مختلف پادکست شما به سوال خاصی جواب می‌دهد، به دنبال پرسش‌کننده باشید. اگر کسی مشکلی دارد که پادکست شما جواب آن را داده، پادکست را به آن‌ها معرفی کنید. در انجمن‌ها و سایت‌های سوال مختلف گردش کنید و به دنبال سوال مردم باشید. اگر توانایی پاسخ را دارید، لینک پادکست را ارائه دهید.

در نهایت بهترین راه برای شنیده شدن پادکست شما تولیدمحتوایی مناسب است. بهترین محتوایی که میتوانید را تولید کنید، مخاطبان با معرفی به همدیگر از شما قدردانی خواهند کرد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *